Tirana
few clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
1.5kmh
20 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

SKANDALI I RRADHËS/ Firma qe loboi vjet për kriminelin SERB dhe trafikantin e armëve zgjidhet nga PD për lobim kundër Ramës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7090bbfb64e4f8a06551011f23df6a4d

Nuk kanë të sosur skandalet që vijnë nga selia blu.

Vetëm disa ditë më parë Prokuroria e Tiranës mori të pandehur 4 zyrtarë të Partisë Demokratike, përfshirë këtu edhe vetë kreun e PD Lulzim Basha për lobimin rus në SHBA, por PD sërish nuk heq dorë.

Mësohet se Partia Demokratike ka firmosur një kontratë të re lobimi me kompaninë amerikane ‘Sonoran Policy Group’. Përmes kësaj kontrate të nënshkruar më datë 11 qershor 2019, me vlerë 10 mijë dollarë në muaj dhe me një total prej 40 mijë dollarësh, publikuar nga Birn, PD synon të ndërtojë një strategji në luftën kundër drogës dhe krimit të organizuar në Shqipëri. Thënë ndryshe, PD përmes këtij lobimi kërkon të godasë qeverinë e drejtuar nga Rama.

Mirëpo nga një kërkim që bëri newsbomb.al. rezulton se kompania e zgjedhur nga Basha për nënshkrimin e kësaj kontrate që mban firmën e Gazment Bardhit, sekretarit të Përgjithshëm të PD, është e njëjta kompani e cila një vit më parë ka lobuar për një kriminel serb. 

Bëhet fjalë për famozin Slobodan Tesic, i futur në ‘listën e zezë’ të SHBA-ve. Tesic njihet si abuzues i të drejtave të njeriut dhe një ndër tregtarët më të mëdhenj të armëve dhe municioneve në Ballkan.

18.jpg

Pikërisht për t’i hequr emrin nga lista e zezë kriminelit serb, loboi kompania ‘Sonoran Policy Group’ me të cilën tashmë ka nënshkruar kontratën e rradhës PD-ja.

“Konsulenti do të punojë me opozitën shqiptare për të ndërtuan një strategji kundër narkotikëve dhe kundër krimit të organizuar, si dhe të mundësojë takime dhe ndërveprime me zyrtarë të administratës, kongresit dhe pushtetit ekzekutiv në SHBA,” shkruhet në kontratë.

“Konsulenti gjithashtu do të punojë me agjencitë vendore në SHBA dhe ato ndërkombëtare për të luftuar epideminë e krimit të organizuar në Shqipëri,” thuhet më tej në kontratë.

Mesa duket PD, pas zgjedhjeve të 30 qershorit dhe dështimit të aksionit opozitar për të rrëzuar Ramën, si ‘as nën mëngë’ tashmë ka këtë kontratë lobimi që synon ta ndihmojë për të finalizuar qëllimin e saj.

Vlen të thuhet gjithashtu se, ndonëse në opozitë, PD duket mirë financiarisht pasi 10 mijë dollarë në një muaj, që do duhet t’i paguajë kompanisë për të goditur Ramën, nuk janë pak.

KONTRATA ME PD që mban firmën e Gazment Bardhit:

 

Kontratë lobimi - Sonoran Policy Group-page-001.jpg

Kontratë lobimi - Sonoran Policy Group-page-002.jpg

 

Kontratë lobimi - Sonoran Policy Group-page-003.jpg

 

Kontratë lobimi - Sonoran Policy Group-page-004.jpg

 

 

Kontratë lobimi - Sonoran Policy Group-page-005.jpg

Kontratë lobimi - Sonoran Policy Group-page-006.jpg

KONTRATA E KOMPANISË AMERIKANE ‘Sonoran Policy Group’ firmosur me kriminelin serb në ‘listën e zezë të SHBA’ Slobodan Tesic:

tesss.jpg

 

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img