Hapësire reklamuese

Aktualitet

Skandal në ushtrinë belge: Shkrihet batalioni që dyshohet se i shiste armë mafias shqiptare

Shkruar nga Newsbomb

Zyra e prokurorit federal në Belgjikë është duke kryer një hetim të veçantë për disa anëtarë të batalionit të 4-të inxhinierik. Dyshohet se ata kanë shkëmbyer municion për armë ushtarake me anëtarë të mafies shqiptare dhe çeçene, shkruan HLN.

Ushtarët belgë dyshohet se u kanë shitur të njëjtave banda edhe droga të lehta e të forta, përcjell newsbomb.al.

Katërmbëdhjetë ushtarakë të dyshuar janë identifikuar dhe pezulluar nga detyra për abuzime në vendin e punës, ndërsa toga u shpërbë. Por padyshim që çështja nuk përfundon me kaq, pasi hetimet janë duke vazhduar në atë që mund të cilësohet si një ndër ngjarjet më denigruese.

Shefi i Mbrojtjes Michel Hofman, oficeri më i lartë në ushtrinë belge, njoftoi për VTM Nieuws se drejtësia po kryente një hetim të ri për trafikun e paligjshëm të armëve dhe shkeljet e legjislacionit të drogës që dyshohet se janë kryer nga disa ushtarë të batalionit.

"Ne do të shohim se cilat janë përfundimet e prokurorisë", tha Hofman për këtë çështje. Sipas Het Laatste Nieuws (HLN), kjo përfshin shitjen e municioneve dhe pjesëve të armëve në tregun e zi për anëtarët e mafies shqiptare dhe çeçene. Personeli ushtarak dyshohet se ka abuzuar me aksesin e tyre në depon e armëve për t'u shitur municione bandave të huaja.

Këto përfshijnë shitjen e pjesëve të një "pushke sulmi" ose një pushkë gjysmë automatike amerikane, përcjell newsbomb.al.

Ushtria thuhet gjithashtu se është e përfshirë në konsumin e drogave të lehta dhe të forta. Sipas mediave vendase, disa prej ushtarakëve janë gjetur nën ndikimin e drogës gjatë stërvitjes për një mision jashtë vendit. Dhe kjo nuk është e gjitha. Përveç municioneve dhe pjesëve të armëve, dyshohet se drogë u shitej edhe bandave mafioze shqiptare dhe çeçene.

Natyra e saktë e drogës dhe sasia e shitur mbetet për t'u përcaktuar. Ndaj do të hetohet përdorimi i drogave të lehta dhe të forta brenda batalionit si dhe trafiku i drogës me bandat shqiptare dhe çeçene. Het Laatste Nieuws bën me dije për një hetim të veçantë brenda zyrës së prokurorit federal.

Në janar u bënë kontrollet e para në kazermat dhe në shtëpitë e disa ushtarëve. Deri më tani, asnjë person për këtë rast nuk është arrestuar.

Një burim i mirë konfirmoi për Belga se një hetim për faktet që lidhen me drogën, municionet dhe pjesët e armëve ishte gjithashtu duke u zhvilluar. Por zyra e prokurorit federal mohoi kategorikisht të premten se kishte kryer një hetim për trafikun e armëve. Zëdhënësi i saj, Erik Van Duyse, sqaroi se është prokuroria publike e Lièges ajo që është përgjegjëse për rastin.

Sipas tij, prokuroria federale ka hapur një hetim për shkak se ka pasur “akte të mundshme dhune” gjatë një “misioni zyrtar ushtarak jashtë vendit”, por kjo do të përfaqësonte vetëm një pjesë të vogël të çështjes, përcjell newsbomb.al.

Zyra e prokurorit publik të Lièges, mohoi edhe një herë të premten se po kryente një hetim për trafikun e armëve. Një hetim paraprak është duke u zhvilluar për faktet në batalionin e 4-të inxhinierik në Amay, të lidhura me armë dhe municione, sulme, bateri dhe trajtim çnjerëzor, tha ai në një deklaratë për shtyp. Prokuroria siguroi edhe një herë se nuk po kryente asnjë hetim të mëtejshëm.

Ministria e Mbrojtjes nuk pranoi të bënte asnjë koment të premten në interes të hetimit.

Më 13 Mars 2024, një togë e batalionit të ushtrisë belge u shpërbë. Këtë e deklaroi vetë ministrja e Mbrojtjes Ludivine Dedonder, gjatë një konference për shtyp, duke shënuar një ngjarje të paprecedentë në historinë e mbrojtjes belge.

[caption id="attachment_796478" align="alignnone" width="971"]Ministrja Ludivine Dedonder Ministrja Ludivine Dedonder[/caption]

Ajo foli për “masa të forta” në përgjigje të sjelljeve që ajo i përshkroi si “të papranueshme” dhe “devijante” dhe fakteve që kanë të bëjnë me “sulmin”, “presionin” për të vendosur heshtje, “shantazhin”.

Znj. Dedonder u informua për këto “abuzime” në nëntor 2023 përmes një emaili “nga jashtë ushtrisë, më saktë nga një familjar i një prej personave të interesuar”. Ajo më pas informoi menjëherë shefin e ushtrisë Michel Hofman dhe kryeinspektorin Jan De Beurme.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese