Tirana
scattered clouds
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
40 %
4.6kmh
40 %
Mër
29 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
30 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Skandal / Këtij shteti po i bien të gjitha urat, rrëzohet një tjetër urë 300 vjeçare

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas shembjes së Urës së Hoshtevës në Zagori, një tjeër urë mbi 300 vjeçare është rrëzuar në Orgockë të Kolonjës.

Rreshjet e shumta të shiut dhe prurrjet e lumit kanë bërë që ura monument kulture të humbasë përfundimisht.

albsig

Ura e Orgockës daton në në fund të shekullit të 17 dhe ishte shembur pjesërisht para viteve ’90. Por prurrjet e dy ditëve më parë i kanë mposhtur përfundimisht këmbët e saj shekullore.

Sipas të dhënave i përket periudhës osmane e përveçse një monument kulture i kategorisë së parë shërbente edhe për lidhjen e disa fshatrave në zonë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img