Tirana
clear sky
16 ° C
16 °
16 °
72 %
2.1kmh
0 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
19 °
Enj
20 °
E diel, 9 Maj, 2021
spot_img

“Skandal i përmasave botërore”, Vuçiç komenton votën e Kurtit: Mburret se ka votuar në Shqipëri

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç nuk ka qëndruar pa komentuar votimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit në zgjedhjet parlamentarë në Shqipëri.

Pas takimit  në Bruksel me përfaqësuesin e posaçëm për dialogun të Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak, ku diskutoi mbi dialogun me Kosovën, Vuçiç në një deklaratë për mediat ka thënë se po të votonte ai në Graçanicë në kuadër të zgjedhjeve në Kosovë do të ishte një skandal i përmasave botërore.

“Ajo që unë i tregova Miroslav Lajçak sot është fakti që Albin Kurti mburret se ka votuar në Shqipëri, i cili de facto thotë se nuk ka rëndësi nëse jeni në Tiranë apo Prishtinë, se është i njëjti vend. Imagjinoni, madje megjithëse Kosova është sipas Kushtetutës së Serbisë, nëse do të kisha votuar në Graçanicë, ose ndonjë vend tjetër në Kosovë, do të kishte qenë një skandal i përmasave botërore, megjithëse të dy gjërat nuk janë të krahasueshme dhe sipas Kushtetutës dhe Rezolutës 1244 , Kosova është pjesë e Serbisë”, ka thënë Vuçiç.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img