Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

SKANDAL/ “E ashtuquajtura Kosovë”, mediat serbe “plasin” nga inati, ja si e raportojnë fitoren e Krasniqit në xhudo

spot_img

Lajme të ngjashëm

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka fituar në finale medaljen e artë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”.

Një moment historik për vendin fqinj, i cili e kishte medaljen e parë ari për këtë kompeticion dhe të dytën në histori, pasi një të tillë arriti të marrë dhe Majlinda Kelmendi në “Rio 2016”, po në disiplinën e xhudos.

Pas fitores së Distria Krasniqit, u shpalos flamuri i Kosovës dhe u këndua himni kombëtar. Mesa duket kjo gjë i ka acaruar serbët, pasi në media është bërë një raportim skandal, duke shkruajtur në titull jo “Kosova”, por “E ashtuquajtura Kosovë”, duke i qendruar idesë së tyre se Kosova është Serbi.

“E ashtuquajtura Kosova fiton të artën në Tokio”, është titulli i kësaj mediaje.

Titulli i medias serbe

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img