Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
21 %
1kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

S’ka më strehë të sigurt për bosët e drogës! Europol megaoperacion në Dubai: 49 të arrestuar, 30 TON KOKAINË e sekuestruar (PAMJET)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dhjetëra persona janë arrestuar, miliona euro cash, makina të modeleve të fundit dhe super luksoze, janë sekuestruar në një megaoperacion të koordinuar nga Europol, në bashkëpunim me autoritetet në gjashtë shtete, shkruan newsbomb.al.

Midis 8-19 Nëntorit, u kryen bastisje të koordinuara në të gjithë Evropën dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), duke synuar si qendrën e komandës dhe kontrollit ashtu edhe infrastrukturën logjistike të trafikut të drogës në Evropë.

Gjatë këtij hetimi janë arrestuar gjithsej 49 të dyshuar, bosë droge dhe narkotrafikantë të nivelit të lartë që ishin bashkuar për të formuar atë që njihej si një ‘super kartel’ e që kontrollonte rreth një të tretën e tregtisë së kokainës në Evropë.

Këto arrestime janë kulmi i hetimeve paralele të zhvilluara në Spanjë, Francë, Belgjikë, Holandë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, me mbështetjen e Europolit për aktivitetin e këtij rrjeti kriminal në trafikun në shkallë të gjerë të drogës dhe pastrimin e parave.

Shkalla e importit të kokainës në Evropë nën kontrollin dhe komandën e të dyshuarve ishte masive dhe mbi 30 ton drogë u sekuestrua nga forcat e rendit gjatë hetimeve.

Autoritetet e zbatimit të ligjit pjesëmarrës: 

  • Spanjë: Garda Civile (Guardia Civil)
  • Francë: Policia Kombëtare (Police Nationale – OFAST)
  • Belgjikë: Policia Gjyqësore Federale e Brukselit (Federale Gerechtelijke Politie Brussel/Police Judiciaire Fédérale de Bruxelles), Policia Gjyqësore Federale Antëerp (Federale Gerechtelijke Politie Antëerpen)
  • Holandë: Divizioni Kombëtar i Hetimeve Kriminale të Policisë Kombëtare dhe Njësia Policore e Roterdamit (Nationale Politie – Dienst Landelijke Recherche en Eenheid Rotterdam)
  • Emiratet e Bashkuara Arabe: Ministria e Brendshme (وزارة الداخلية) Forca e Policisë së Dubait (القيادة العامة لشرطة دبي)
  • Shtetet e Bashkuara: Administrata Amerikane e Zbatimit të Drogës

Rezultatet shkurtimisht

  • Spanjë: 13 arrestime + 2 objektiva të nivelit të lartë të arrestuar në Dubai
  • Francë: 6 arrestime + 2 objektiva të nivelit të larta arrestohen në Dubai
  • Belgjikë: 10 arrestime
  • Holandë: 14 arrestime në 2021 dhe 2 objektiva të nivelit të lartë të arrestuar në Dubai

 Nuk ka strehë të sigurt për bosët e drogës

Kjo goditje e koordinuar dërgon një mesazh të fortë për kriminelët që kërkojnë strehim nga forcat e rendit.

Më herët në shtator, Europol dhe Ministria e Brendshme e Emirateve të Bashkuara Arabe ndërmorën një hap të rëndësishëm në rritjen e bashkëpunimit të tyre. Një Marrëveshje Oficeri Ndërlidhës u nënshkrua midis të dyve, duke lejuar oficerët ndërlidhës të zbatimit të ligjit të Emirateve të Bashkuara Arabe të vendosen në selinë e Europolit në Holandë.

Një oficer ndërlidhës nga Ministria e Brendshme e Emirateve të Bashkuara Arabe i është bashkuar tashmë rrjetit të më shumë se 250 oficerëve ndërlidhës nga mbi 50 vende dhe organizata me një përfaqësi të përhershme në Europol.

Kjo qasje unike ndaj bashkëpunimit ndërkombëtar policor e ka pozicionuar Europolin si vendin ku shfaqet inteligjenca vendimtare me forcat e zbatimit të ligjit nga vendet në mbarë botën që punojnë krah për krah për të luftuar rrjetet kriminale më të rrezikshme.

Më shumë


spot_img

spot_img