Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
59 %
0.5kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
9 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

“Sjellje qesharake”, Osmani për pjesëmarrjen e Vuçiçit në samit: Gjithmonë krijon drama për vëmendje, njëherë vjen njëherë s’vjen

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një deklaratë për mediat pas përfundimit të samitit tha se janë diskutuar një sërë bisedat konstruktive dhe të dobishme për Ballkanin Perëndimor.

Sa i përket pjesëmarrjes së presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, në samit Osmani tha se sjellja e tij është qesharake pasi më herët tha se nuk do të merrte pjesë dhe vetëm ditën e djeshme lajmëroi që do të vinte në Tiranë për të qenë pjesë e samitit.

“Pjesëmarrja e Vucic në samit është tipike sikurse në çdo samit tjetër krijon një dram për të pasur vëmendje njëher thotë nuk vjen njhr vjen se kështu mendon se do të ketë vëmendjen e tjë tjerëve. Është një qasje qesharake”, tha Osmani.

Gjithashtu, gjatë deklaratës presidentja u pyet edhe në lidhje me marrëdhëniet e Kosovës dhe Shqipërisë për të cilat u shpreh se ka patur një progres dhe sa i përket mos dakordësisë për “Open Ballkan” tha se edhe “mes motrave dhe vëllezërve” ka dallime.

“Është të flasim më shumë në mënyrë që nëse ka dallime të tejkalohen ëpr shkak se përtej asaj që quhen raporte vëllazërore, unë i kam quajtur mes motrash, pasi janë më të sinqerta. Kosova llogarit në Shqipëri, ne llogarisim shumë në Shqipëri dhe nëse nuk llogarisim në ju në kënd. Pritja joënë është të kemi sa më shumë diskutime dhe përafrim. Ne duhet ta kuptojmë se edhe mes motrave dhe vëllezërve ka dallime dhe vazhdimisht kështu ka qenë ccështja e Open Ballkan, pajtohemi dhe nuk pajtohemi, dhe situata është e tillë ne si Kosovë kemi vlerësuar gjatë dhe nuk është në itneres të Kosovës të jemi në këtë inciative port ë jemi në procesin e Berlinit.

Sa i përket raporteve me Ramën ato asnjëherë nuk duhet të ishin tema, tema duhet të jenë ndërshtetëoe dhe gjatë këtyre dy viteve ka përmirësim. Janë larguar një sërë barierash. Puna ime si president e Kosovës ka qenë të sigurohem që të kemi dakordancë”, shtoi Osmani.

Më shumë


spot_img

spot_img