Hapësire reklamuese

Rajoni

Situatë shqetësusese në Maqedoninë e Veriut, shënohen disa raste me “kollën e keqe”

Shkruar nga Newsbomb
Situatë shqetësusese në Maqedoninë e Veriut, shënohen

Disa raste të “kollës së keqe” janë shënuar në Maqedoninë e Veriut, duke ngritur shqetësim te qytetarët dhe te autoritet.

Qendra për Shëndet Publik bëri të ditur se në pak ditë janë shënuar 22 raste, teksa pritet që të mblidhet Komisioni për Sëmundjet Infektive për të folur në lidhje me këtë situatë.

“Ka raste, dje ishin 10, sot janë 11 të diagnostikuar me kollë të keqe dhe ky numër do të rritet, duke pasur parasysh situatën e vaksinimit. Kjo sëmundje është shumë ngjitëse dhe kërcënuese për jetën, veçanërisht për foshnjat deri në moshën 12 muajsh dhe fatkeqësisht mund të përfundojë fatalisht ose të lërë pasoja të qëndrueshme”, tha Dr.Bekim Zeqiri, drejtor i Qendrës për Shëndet Publik

Çfarë është kolla e keqe?

Pertussi, ose kolla e keqe, është një sëmundje shumë ngjitëse e traktit respirator. Ajo shkaktohet nga një bakter që gjendet në gojë, hundë dhe fytin e një personi që është i infektuar.

Simptomat

Pertussi fillon si një ftohje e zakonshme, me teshtitje, hundë të lëngshme, ethe të ulëta dhe një kollë të butë. Por gjatë javës së ardhshme ose të dytë, kollitja përkeqësohet. Ndonjëherë një mukozë e trashë dhe e qartë del jashtë gjatë kollitjes. Kjo kollë mund të zgjasë deri në një muaj ose 2, dhe ndodh më shumë gjatë natës.

Fëmijët më të vegjël se 6 muaj, fëmijët e vaksinuar, adoleshentët dhe të rriturit shpesh nuk kanë kollë të keqe, kështu që kushdo që ka një kollë që zgjat më shumë se një javë pa u bërë më mirë, duhet të shohë një mjek për të siguruar që kolla nuk është pertussis.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese