Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
44 %
5.1kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Situatë dramatike nga zjarret në Evia të Greqisë, banorët përjetojnë makth dhe largohen nga banesat që po digjen

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ishulli Evia në Greqi vijon të jetë i “marrë peng” nga flakët e mëdha të cilat vazhdojnë prej rreth 1 jave. Ka shumë vatra aktive dhe beteja me zjarrin po bëhet çdo ditë e më e vështirë.

Situata është më e vështirë në fshatrat Galatsona dhe Gouves, raportojnë mediat greke. Zjarri goditi edhe Kastrin, ku u dogjën disa shtëpi. Flakët favorizohen gjithashtu edhe nga erërat. Në Troupi, zjarri arriti shumë pranë shtëpive, ndërsa oficerët e policisë u kërkuan banorëve të largoheshin.

Janë 3000 banorë që kërkojnë strehim tani. Në të njëjtën kohë, përmes 112, u dha një urdhër evakuimi për Gouves, Artemisio, Kastri, Vouliki dhe Pefki dhe u rekomandohet qytetarëve të shkojnë në Istiaia.

349 persona janë transferuar tashmë nga Roja Bregdetare.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img