Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Komiteti i Ekspertëve ndryshon masat: Hiqet ora policore, 5 ditë karantinë për të infektuarit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sot është mbledhur Komiteti Teknik i Ekspertëve të cilët flasin për situatën pandemike në vend.

Situata pandemike në vend është përmirësuar dhe për këtë kryetarja e Komitetit Teknik, Mira Rakacolli tha se ora policore do të hiqet.

Sakaq, mbetet në fuqi mbajtja e maskës në ambientet e mbyllura, si dhe pjesëmarrja në 30% në koncerte apo evente.

Masat:

Ata që janë të infektuar, pra pozitivë me Covid-19 do qëndrojnë për 5 ditë në karantinë nga ajo 10 ditë që ka qenë.

Vaksinimi është i këshillueshëm të fillojë që nga 12 vjec.

Të gjithë që hyjnë në Shqipëri duhet pasaporta e vaksinimit ose testi PCR. Ata që si kanë do të qëndrojnë në karantinë.

Maska në ambientet e mbyllura

Po kështu masa për grumbullimin në konferenca 30% të kacitetit.

Hiqet ora policore

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img