Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
2.6kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
4 °
E premte, 21 Janar, 2022

Situata në Venezuelë, Guaido sërish thirrje qytetarëve sot: Zotohet për goditje paralizuese

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1a49a69d646cdc8315c0d761862fa1bc

Lideri i opozitës venezueliane Juan Guaido ka bërë sot sërish thirrje për përshkallëzim të sulmeve me qëllim për të detyruar Presidentin Nicolás Maduro të heqë dorë nga pushteti.

Guaido i kërkoi të punësuarve publikë të veprojnë, duke thënë se ndërprerjet do të çonin në një grevë të përgjithshme.

Një grua u vra dhe dhjetra u plagosën kur protestuesit dhe forcat e sigurisë u përleshën në Karakas të mërkurën, shkruan BBC, transmeton Newsbomb.al.

Ndërkohë, Maduro hodhi poshtë sugjerimet se ai kishte qenë i gatshëm të largohej në Kubë dhe akuzoi SHBA për drejtimin e një grushti shteti.

Tensionet rreth krizës po rriten gjithashtu midis SHBA dhe Rusisë.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se SHBA mund të merrnin masa ushtarake për të zgjidhur krizën dhe akuzuan Rusinë dhe Kubën për destabilizimin e vendit me mbështetjen e tyre për Maduro.

Sakaq, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov i tha Pompeo se ndikimi i Amerikës ndaj Venezuelës ishte destruktiv dhe një shkelje e së drejtës ndërkombëtare.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img