Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Situata në Maqedoni, Ilir Meta apelon për ndalim të dhunës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta reagon per situatën e jashtëzakonshme që u përball sot shteti i  Maqedonisë.  

Në një komunikatë për median Meta apeloi për ndalimin e dhunës.

“Stabiliteti i Maqedonise kyç për Ballkanin. Urtësia dhe dialogu janë vendimtare në këto momente tepër kritike.”-, shprehet Meta

Reagimi i kryetarit të kuvendit ka ardhur pas ngjarjes së ndodhur pasditen e sotme në Maqedoni, ku protestues, mbështetës të Gruevskit kanë hyrë në mënyrë të dhunshme në kuvend, duke u përleshur me deputë.

Sot në maqedoni është  shënuar një ngjarje historike pasi për herë të parë kryetar kuvendi është zgjedhur një shqiptar.

Më shumë
spot_img
spot_img