Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
1kmh
0 %
Mar
5 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Situata me zjarret/ Pritet të vijnë 5 helikopterë nga Holanda

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Holanda pritet që të dërgojë 5 helikopterë zjarrëfikës në ndihmë të Shqipërisë për të shuar vatrat e zjarreve në Jug të vendit.

Burime nga Ministria e Mbrojtjes bëjnë të ditur për Newsbomb.al se po presin konfirmimin zyrtar nga ministria holandeze e Mbrojtes për kërkesën e bërë për helikopterë në ndihmë të forcave shqiptare të mbrojtjes.

Shteti shqiptar ka pasur në dispozicion vetëm një helikopter zjarrfikës për të shuar zjarret që po rrezikojnë edhe fshatrat e banuara.

Deri më tani vendi ynë nuk ka marrë ndihmë nga vendet e tjera të NATO-s pasi shumë vende po përballen me të njëjtën situatë me zjarret.

Për shuarjen e vatrave të zjarreve në Vlorë dhe Gjirokastër kanë punuar forcat ushtarake, zjarrfikëse dhe forcat ndihmëse nga bashkitë vendore.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img