Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
66 %
3.1kmh
90 %
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
Hën
11 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Situata kritike nga Covid-19 në Greqi, 735 të intubuar, s’ka më dhoma të lira, shumica e të shtuarve mosha të reja

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Situata vijon të jetë kritike në Greqi sa i përket pandemisë nga Covid-19.

Mediat greke bëjnë me dije se situata praqitetet e rënduar në spitalet e Athinës pasi nuk ka dhoma më dhe as shtretër për pacientët që kanë nevojë për t’u intubuar.

Sipas të dhënave të fundit nga Ministria e Shëndetësië në Greqi 735 persona janë në intubim, numëri më i lartë i të intubuarve që nga fillimi i pandemisë në shtetin helen.

Numri më i lartë i të intubuarve është në spitalin e Attikës dhe në “Sotira”.

Presidentja e mjekëve spitalorë të Atikës dhe Pireut (EINAP), Matina Pagoni ka ngritur alarmin duke thënë se 70% e të shtuarve janë mosha të reja.

Komiteti i Ekspertëve në vendin fqinj ka marrë vendimin që masat anti-Covid të zgjaten edhe për dy javë, pasi janë të frikuar nga një valë e tretë gjatë pashkëve.

Kujtojmë që deri më tani në Greqi 7,880 persona kanë humbur jetën nga Covid-19, ndërsa numri i të infektuarve ka shkuar në 254,031.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img