Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
2.1kmh
0 %
Hën
27 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Situata kaotike në Maqedoni, ndërhyn ambasadori i Suedisë: E papranueshme

Lajme të ngjashëm

Në Maqedoni situata është kaotike, me protesta të përgjakshme e dhunë ndaj politikanëve, gazetarëve e ndaj qytetarëve.

Pas zgjedhjes së kryetarit të ri të Kuvendit në Maqedoni, Talat Xhaferrit, protestuesit kanë hyrë në sallë dhe kanë filluar të qëllojnë me grushta dhe sende të tjera deputetët.

Ambasadori i Suedisë i kërkoi partive të tërhiqen nga aktet e dhunës, duke e quajtur këtë situatë të papranueshme.

“Situata e papranueshme, partitë të tërhiqen nga aktet e dhunës. Partitë duhet të dialogojnë jo të përplasen”, u shpreh ambadori për situatën e tensionuar.


Më shumë