Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Hën
14 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Situata e vështirë nga COVID-19, Banka Botërore pezullon përkohësisht borxhet e vendeve të varfra

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3d96d5d69bc60ea983ad3d2eda5757f8

Situata e krijuar nga koronavirusi ka sjellë vështirësi të mëdha ekonomike edhe në vendet më të zhvilluara të botës, ndërsa kjo situatë mund të jetë shkatërrimtare për vendet e varfra.

Kryetari i Bankës Botërore, David Malpass deklaroi se është i sigurt se do të arrihet marrëveshje me Fondin Monetar Ndërkombëtar për pezullim të përkohshëm të borxheve të vendeve më të varfra në botë.

Malpass paralajmëroi se për këtë propozim do të diskutohet në takimin e ministrave të Financave G-7 dhe G-20 javën e ardhshme dhe shprehu pritshmëri se propozimi do të marrë mbështetje të gjerë edhe në takimin e Komitetit 25 anëtarësh për Zhvillim të Bankës Botërore dhe FMN-së.

“Vendet e varfra presin që bashkësia ndërkombëtare ta marrë udhëheqësinë dhe ta lehtësojë krizën e borxheve. Unë jam i bindur se do ta arrijmë këtë”, tha Malpass..

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img