Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Situata e rëndë në Greqi, Kotzias detyrohet të mbyll para kohe vizitën në Tiranë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f217332b9c3115879e259a3ec883da61

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias kishte parashikuar të zhvillonte një vizitë dy ditore në Tiranë, por situata e tensionuar që ka shoqëruar gjatë mbrëmjes Athinën, e ka detyruar atë të largohet përpara kohe nga Shqipëria.

Kotzias kishte planifikuar edhe dy takime të tjera për ditën e nesërme por ato tashmë janë anuluar, pasi ministri është nisur drejt Greqisë.

Në Athinë ka pasur një përplasje masive në qendër të qytetit mes protestuesve që kundërshtojnë marrëveshjen me kreditorët dhe forcave të policisë. Gjithashtu, tension të madh ka pasur edhe brenda sallës së Kuvendit grek, ku diskutohet marrëveshja e nënshkruar nga kryemnistri Aleksis Tsipras.

Lexo dhe: Marrëveshja me Eurozonën, shpërthejnë protesta të dhunshme në Athinë

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img