Tirana
clear sky
37.5 ° C
37.5 °
37.5 °
20 %
2.1kmh
0 %
Pre
36 °
Sht
34 °
Die
34 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Situata e pandemisë, Gjinushi: Shqipëria ka masat më të buta në Evropë, të mbyllemi për të paktën 2 javë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7ad895bb1426066febb96143d1ba14e2

Ditën e sotme po mbahet në Kuvend Konferenca Shkencore “Pandemia dhe rimëkëmbja”, ku flitet për situatën e koronavirusit në vend dhe masat e marra për përballimin e Covid-19.

Gjatë fjalës së tij, kreu i Akademisë së Shkencave Skënder Gjinushi ka kërkuar që vendi të mbyllet për dy javë.

Sipas tij, Shqipëria është vendi me masat më të buta në Evropë dhe duke pasur parasysh shtimin e rasteve të reja me Covid-19, duhet të mbyllemi për të paktën dy javë.

“Vdekshmëria te ne nga dhjetori në 1%, kurba e përhapjes ka formën e një vargmali me 2 majë, në nëntor.  Në të gjitha vendet ka nisur zbritja, ne sot ndodhemi ende në majë dhe presim fillimin e uljes nga vala e dytë.  Kjo sepse zbatohen masa më të buta se në Evropë. Për të përshpejtuar uljen duhet të përforcojmë kufizimet për së paku një fazë 2 javore.  Përballimi në pandemi në sa më pak dëme në ekonomi”,- tha Gjinushi.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img