Situata alarmante në Kosovë: 14 viktima nga COVID më shumë se 600 raste BRENDA një dite

Publikuar tek: rajon, më 15:05 28-11-2020 Situata alarmante në Kosovë: 14 viktima nga COVID më shumë se 600 raste BRENDA një dite

Situate vijon të jetë e rënduar në Kosovë sa i përket situatës nga pandemia e koronavirusit.

14 persona kanë humbur jetën nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Bëhet me dije se gjatë një dite janë testuar 1.565 prej të cilëve kanë rezultuar pozitivë 639 persona.

Kujtojmë që deri më tani në Kosovë 989 persona knë humbur jetën nga koronavirusi, ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në 38.431.

Njoftimi i plotë IKSHPK:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.565 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 639 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 4 raste (80, 73, 67, 50 vjeç), Viti 3 raste (76, 75, 73 vjeç), Gjakovë 2 raste ( 79, 61 vjeç), Prishtinë 2 raste (62, 55 vjeç), Mitrovicë 1 rast (74 vjeç), Obiliq 1 rast (69 vjeç) dhe Suharekë 1 rast (76 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 38.431 raste nga 141.264 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 989 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 480 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 23.754 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.688.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 243 raste, Mitrovicë 60 raste, Pejë 41 raste, Fushë-Kosovë 36 raste, Gjakovë 35 raste, Vushtrri 29 raste, Podujevë 24 raste, Klinë 20 raste, Prizren 20 raste, Lipjan 19 raste, Ferizaj 17 raste, Drenas 11 raste, Istog 11 raste, Rahovec 11 raste, Gjilan 10 raste, Skenderaj 10 raste, Obiliq 9 raste, Suharekë 9 raste, Shtime 7 raste, Deçan 4 raste, Malishevë 4 raste, Viti 4 raste, Hani i Elezit 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Dragash, Junik dhe Zubin-Potok.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dita e Flamurit/ Vjosa Osmani letër urimi presidentit Meta, Avdullah Hoti homazhe tek monumenti i Skënderbeut
Vidhet banka në Greqi, grabitësit marrin bizhuteritë e grave të miliarderëve »
Article Logic
Execution time: 0.013264894485474
array(1) { ["section"]=> string(93) "situata-alarmanet-ne-kosove-14-viktima-nga-covid-me-shume-se-600-raste-brenda-nje-dite-229445" }