Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Sistemi shëndetësor, Rama: Dy punësimi i mjekëve në spitale publike e private merr fund

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e8790ce06d606fd0cc76a72425ee1b9c

Kryeministri Edi Rama ka thënë se mjekët nuk do të lejohen që të punojnë njëkohësisht në spitalin publik dhe atë privat.

Në një konferencë për mediat, Rama tha se kjo praktikë do të marrë fund.

Tashmë një mjek që është i punësuar në spitalin shtetëror, nuk do të ketë mundësinë që të punësohet edhe në një klinikë private.

“Një transferim dije bazuar në modelin botërisht në njohur  të suksesit në Turqi, ku ka një ndarje të qartë të administrimit të aseteve të logjistikës me administrimin e burimeve njerëzore.

Ku vlerësimi i performancës së mjekëve sjell edhe masën e shpërblimit të tyre, ku historia e  vjetër e mjekëve me dy stacione, një në spitalin publik dhe një në klinikën private merr fund dhe merr fund, jo thjesht sepse është një praktikë e ndaluar, po është edhe një praktikë e panevojshme, ku në kushtet duke punuar në spitalin privat mund të marrin rroga shumë më të larta se këto që marrin sot në bazë të shërbimit që japin.

Patjetër që ky projekt pilot do të jetë një burim shumë i rëndësishëm informacioni, dije edhe për ne në funksion të shtrirjes së modelit në të gjitha spitalet tona”,- tha Rama.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img