Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Singapori ndalon pijet me sheqer…Coca Cola preket e para: Shpresojmë të mos ndikojë. Pepsi refuzon komentet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Singapori do të bëhet shteti I pare që do të ndalojë me ligj pijet jo të shëdetshme me përqindje të lartë sheqeri, në iniciativën më të fundit të shpallur për luftë ndaj diabetit.

Ligji, do të aplikohet edhe për mediat që reklamojnë këto produkte, ato visive apo online, tha një zyrtar I ministrisë së shëndetsisë.

Ministria tha se do të shohë rezultatet nga konsumatorët në muajt në vazhdim për të parë se si do të procedohet, raporton CNN.

Konsumimi I këtyre pijeve me sheqer është I lidhur me Obezitetin dhe rrisqe të mëdha për sëmundje kronike si diabeti apo sëmundje të zemrës. Sipas Organizatës botërore të Shëndetësisë njerëzit që konsumojnë dy gota lëngjesh me shqer në dit, janë 26% më të prirur të zhvillojnë dy time diabeti ndryshe nga ata që zor se pijnë ndonjë gotë.

Sipas statistikave, 1 në 7 të rritur në popullsi vuajnë nga diabeti. Dhe statistikat tregojnë për rritje që nga viti 1990.

Përpara se të merrej kjo masë u bënë anketime dhe mbi 70 përqind e të anketuarve janë shprehur dakord.

Coca cola deklaroi për CNN se mirëpret masat e reja dhe se kërkon që ato të kenë një impakt minimal për portofolin e tyre. Ndërkohë që PepsiCO nuk dha asnjë koment për CNN.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img