Tirana
light rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

Simptomat dhe shkaqet e tuberkulozit, kolla e vazhdueshme mund të mos jetë COVID-19

Lajme të ngjashëm

Një kollë e vazhdueshme dhe ethet janë dy nga tre simptomat klasike të COVID-19. Megjithatë, një mjeke ka paralajmëruar se këto simptoma mund të mos jenë gjithmonë për shkak të COVID-19.

Dr. Jenny Harries, shefja ekzekutive e Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar ka thënë se kolla dhe ethet mund të jenë në fakt një sëmundje tjetër infektive si tuberkulozi (TB), shkruan Mirror.

Paralajmërimi vjen pasi mbi katër mijë raste të tuberkolozit u regjistruan vitin e kaluar në Angli. Në vitin 2020, tuberkulozi renditej i dyti për sa i përket numrit të vdekjeve nga sëmundjet infektive në mbarë botën, duke tejkaluar COVID-19. Dr. Harries ka thënë se pandemia mund të vonojë diagnozën dhe trajtimin e tuberkulozit, që do të thotë se mund të ketë edhe më shumë raste të pazbuluara të sëmundjes.

Çfarë është tuberkulozi?

Tuberkulozi është një infeksion bakterial, i cili prek kryesisht mushkëritë, por gjithashtu mund të prekë barkun, gjëndrat, kockat dhe sistemin nervor.

Sëmundja përhapet përmes thithjes së pikave nga kolla ose teshtitja e një personi të infektuar. Megjithëse trajtimi për tuberkulozit ka bërë një rrugë të gjatë, ai është ende një gjendje e rëndë shëndetësore.

Cilat janë simptomat e tuberkulozit?

Një nga shenjat më tipike të tuberkulozit është një kollë e vazhdueshme, e cila zgjat më shumë se tre javë dhe sjell gëlbazë, e cila mund të jetë e përgjakshme.

Simptoma të tjera të tuberkulozit përfshijnë:

  1. Humbje peshe
  2. Djersitjet e natës
  3. Temperaturë të lartë
  4. Lodhje dhe lodhje
  5. Humbje e oreksit

Më shumë