Tirana
clear sky
-2.5 ° C
-2.5 °
-2.5 °
50 %
2.6kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Simboli i Brukselit vishet me kostumin tradicional shqiptar për festat e 28-29 Nëntorit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një nga simbolet më të njohura të Brukselit, statuja e Manneken-Pis është veshur për festat e 28-29 Nëntorit me një nga kostumet tradicionale shqiptare.

Statuja e Manneken-Pis shihet e veshur me rroba tradicionale shqiptare ndërsa në kokë ka të vënë një plis.

Suela Janina, ambasadore e Shqipërisë në Bashkimin Evropia, teksa poston foto u uron shqiptarëve festat.

Po cili ështtë Manneken-Pis? Ka të paktën tre legjenda mbi statujën e famshme Manneken- Pis. Por legjenda zyrtare thotë, që ndërkohë që Brukseli rrezikonte të merrkte flakë , një djalosh kaloi aty dhe duke qenë se ai nuk po gjente ujë përreth, vendosi ta shuante fitilin e një eksplozivi me urinën e tij. Dhe kështu shpëtoi Brukselin nga flakët.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img