Tirana
fog
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
100 %
0.5kmh
58 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

Silvio Berlusconi përfundon në spital, mediat italiane: Nesër mund të japë dorëheqjen nga drejtimi i Forza Italia

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi është shtruar në spitalin San Raffaele në Milano prej ditës së djeshme. Ai ka pasur disa dhimbje dhe është shtruar në të njëjtin spital, ku ishte një vit më parë.

Lajmin e dha Corriere della Sera dhe sipas asaj që mësohet, kreu i Forza Italia po kryen testime rutinë. Megjithatë, sipas gazetës milaneze, Berlusconi mund të japë dorëheqjen që nesër, e mërkurë 29 mars.

Ish-kryeministri italian u shtrua për herë të fundit në spital në San Raffaele pak më shumë se një vit më parë, në janar 2022. Ai kishte përfunduar në spital me një infeksion urinar, një shtrim për  “kontroll rutinë” dhe i fundit në një varg të gjatë kontrollesh.

Silvio Berlusconi vuante prej disa kohësh nga një sëmundje inflamatore, e përkeqësuar nga Covid në atë kohë dhe së cilës iu shtuan edhe problemet e zemrës (fibrilacion atrial paroksizmal, një ndryshim i ritmit të zemrës që ish-kryeministri kishte zvarritur prej disa kohësh duke e mbajtur nën kontroll me një stimulues kardiak).

Pikërisht për shkak të Covid-it, ish-kryeministri ishte shtruar në spital shtatorin e kaluar. Në janar, ai u dërgua me urgjencë në spital në Principatën e Monakos për analiza. Në qershor 2016, është operuar në San Raffaele me një operacion në zemër për të zëvendësuar valvulën e aortës; në prill 2019 ai u kthye në sallën e operacionit për një bllokim të zorrëve.


Më shumë