Tirana
broken clouds
16 ° C
16 °
16 °
82 %
1kmh
75 %
Sht
15 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
18 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Silva Bino e ISHP: Vakinat kundër Covid-19, ulin format e rënda të sëmundjes dhe parandalojë vdekjet, reduktojnë edhe transmetueshmërinë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Silva Bino e ISHP-së thotëë se vaksinat kundër Covid-19 jo vetëm që ulin format e rënda të sëmundjes dhe parandalojnë vdekjen, por ato reduktojnë dhe transmetueshmërinë e virusit.

“Vaksinat ndaj Covid-19 jo vetëm ulin format e rënda të sëmundjes dhe parandalojnë vdekjet por ato reduktojnë transmetueshmërinë, pra kanë një impakt në mundësinë për të transmetuar Covid-19 tek të tjerët”, shkruan Bino.

Më tej, ajo citon një studim të bërë në Mbretërinë e Bashkuar, që konfirmon reduktimin e transmetueshmërisë së virusit tek të tjerët.

“Studimi i kryer në Mbretërinë e Bashkuar tregoi se ata që infektohen 3 javë pasi kanë marrë ose vaksinën Pfizer-BioNTech ose atë AstraZeneca kishin 38% dhe 49% më pak mundësi të transmetonin virusin tek kontaktet e tyre në shtëpi sesa ata që nuk ishin të vaksinuar. Gjithsesi duhet akoma më shumë punë për të qartësuar këtë”, përmbyll Silva Bino.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img