Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Si u shkatërrua banda e shqiptarëve në Itali, zbardhen përgjimet e “Shefit” (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Italia, sipas asaj që kanë nxjerrë hetuesit, ishte një lloj bankomati për hajdutët shqiptarë. Një objektiv që duhej përdorur sa më shumë të ishte e mundur dhe në kohën sa më të shkurtër. Dhe nuk e kishin zgjedhur kot këtë vend.

albsig

Aq më tepër, që “kapo” i tyre, i përgjuar nga hetuesit u thoshte “këtu të marin, të fusin në qeli për 24 orë dhe pastaj të lënë të lirë”. Por në fund, pavarësisht pretendimeve të tij, ai “kapo” dhe shokët e tij ranë në pranga.

Karabinierët kanë zbatuar urdhërarrestet e prokurorit David Monti për pesë shqiptarë të akuzuar për “bashkëpunim criminal dhe shpërndarje lënde narkotike”. Të pesë shqiptarët, mes moshës 20 dhe 26 vjec, janë përgjegjës për 14 vjedhje banesash, 15 vjedhjesh në pika karburanti dhe dy vjedhje shtëpisë.

31 vjedhje në muaj

Në fillim të vitit, sipas hetuesve, ata mbërritën në Melzo për të filluar aktivitetin e tyre. Goditja e parë ka ndodhur në 12 janar, kur banda ka vjedhur një distributor nafte ne Cernusco sul Naviglio. Që nga ai moment dhe më pas, nuk ndaluan më në Milano, Lodi, Breshia, Bergamo e Monza.

Banda ishte e organizuar dhe strukturuar deri tek detajet më të vogla. “Kapo”, një 26 vjecar, merrej me rekrutimin e njërezve – që I sillte direkt nga Shqipëria – por edhe organizonte goditjet; shoferi, një 24 vjecar merrej vetëm ti jepte makinës dhe gjente vendqëndrimet ndërkohë që “hajduti” edhe ai në moshë të re, ishte I aftë të hapte të gjitha banesat.

Radhë për të ardhur nga Shqipëria

Specialitetet e grupit, në fakt, ishin dy: goditje në shtëpi, në dy raste kanë kërcënuar edhe pronarët, por edhe në pikat e benzinës, për të vjedhur paratë.

Në vetëm një muaj punë, që kanë bërë edhe 31 goditje, të pestë kanë arritur të vjedhin më shumë se 200 mijë euro cash, vec objekteve të tjera të vjedhura nëpër zona.

Paratë, cdo javë i dërgonin në Shqipëri, edhe pse në një rast të bandës- një djalë dhe një vajzë, I cuan paratë personalisht në atdhe. Pikërisht në atë kohë, për të mos e ndërprerë punën, KAPO bëri të mundur ardhjen në Itali të dy djemve të tjerë, të aftë të hynin në aksion. Dhe ai vetë, duke mos e ditur se ishte në përgjim, së bashku me shoferin dhe hajdutin, u krenohej atyre se “kishte një rradhë të gjatë njerëzish që donin të vinin”.

Jeta e bukur me paratë e vjedhura

Të pesë, si një bandë perfekte, kishin një jetë cdo ditë identike me tjetrën: zgjoheshin vonë, hanin mëngjesin në një bar, qëndronin në apartament pasdite dhe vjedhjet I bënin natën.

Puna ndalej vetëm gjatë fundjavës, kur keqbërsit, përvecse bënin ndonjë ndarje të shpejtë të kokainës, edhe argëtoheshin, por jo në një jetë të shtrenjtë, sepse qëllimi ishte që të ktheheshin në shtëpi me para.

“Vinin nga Shqipëria të qëndronin vetëm pak muaj dhe të ktheheshin” shpjegon prokurori David Monti. Objektivi I tyre final, ambicia e tyre, ishte që të bënin në Shqipëri një jetë luksoze me paratë e vjedhura në Itali”. Sepse në fakt Italia, të paktën “Kapo” ishte I bindur, “të lë 24 orë në qeli dhe pastaj del”.

Karabinerët që I arrestuan, arritën të sekuestrojnë vetëm pak mijëra eurosh dhe është shumë e mundshme që shumica e parave kanë mbërritur në Shqipëri, pikërisht aty ku ata pretendonin të bënin një jetë përrallore. Por për momentin, hajdutët, ndodhen në burgun San vittore.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img