Tirana
broken clouds
21 ° C
21 °
21 °
64 %
2.1kmh
75 %
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
20 °
Sht
16 °
Die
18 °
E mërkurë, 12 Maj, 2021
spot_img

Si sot 70 vite më parë, publikohen fotot rrënqethëse të dy ish-deputetëve që u pushkatuan nga sistemi komunist

spot_img

Lajme të ngjashëm

c093228ad3f03d033b4965645048acae

Historiani Kastriot Dervishi ka publikuar sot pamjet rrënqethëse të dy viktimave të sistemit komunist.

Bëhet fjalë për dy ish-deputetë shqiptarë të cilët si sot 70 vite më parë u ekzekutuan nga xhelatët e komunizmit.

Bëhet fjalë për Arif Gylin (sipër) dhe Hasan Reçin (poshtë). Këta dy deputetë pavarësisht torturave të rënda nuk i pranuan akuzat që u kishte veshur sistemi i asaj kohe.

Po në të njejtën kohë janë dënuar edhe Arif Gjyli (ish-deputet), Isuf Hysenbegasi, Kostandin Boshnjaku (ish-deputet), Demir Kallaratin, Bexhet Shehu, Adem Beli, Hivzi Kokalari, Mestan Ujaniku, Halit Gjolena, Kamber Jaskollari, Ibrahim Hasani, Nexhmi Ballka.

Screenshot_10.jpg

spot_img

Më shumë

spot_img