Hapësire reklamuese

Rajoni

Si shqiptari dhe "kapo" italian bënin tregti të drogës përmes pronarit të një lokali

Shkruar nga Newsbomb
Si shqiptari dhe "kapo" italian bënin tregti të drogës

Policia italiane ka arritur të zbërthejë skemën e trafikut të drogës në një zonë të Italisë, në qytetin Capua. Sipas mediave italiane mësohet se një 64-vjeçar italian, është lidhja pronari i një lokali në këtë zonë, është lidhja mes Raffaele Gravante, 46-vjeçar, ish-pronar i restorantit “Le Palme” në via Aeroporto në Capua, dhe shqiptarit Gazmir Shahu, 40 vjeç, i njohur si Gas.

Granante dhe Shahu tani janë në gjyq pasi akuzohen për trafik lëndësh narkotike. Lidhja e dy të arrestuarve me pronarin e lokalit është bërë pas zbulimit të kontakteve të shumta telefonike (direkte dhe indirekte) mes të treve. Gravante përgjatë pesë muajve në vitin 2021, kishte ndërvepruar 456 herë me pronarin e lokalit Capua dhe mbi 50 herë me “Gas”.

Një tjetër element që e shtyu policinë të besonte se tregtari 64-vjeçar ishte i përfshirë në biznesin e drogës është një bisedë e përgjuar gjatë së cilës ai thotë se ka punuar për t’i dorëzuar “Gas” “çantat e rrobave” të përgatitura nga Gravante.

Por për hetuesit çantat me veshje nënkuptojnë drogë. Droga i ishte dërguar “Gas” nga pronari i lokalit jo direkt, por përmes personave të tjerë. Transportimi i drogës përmes shqiptarëve të tjerë ishte kërkuar nga vetë “Gas” për të penguar shumë njerëz që dinin vendbanimin e tij.

Kjo pistë, e cila do të hetohet më tej nga policia, çoi në gjykimin e Gazmir Shahut me akuzën e posedimit për shitjen e një kilogrami e 397 gram, marijuanë, sasia e gjetur nga oficerët në dhomën e kuzhinës së ish-restorantit La Palma, që ndodhet në Capua in via Brezza dhe në pronësi të Raffaele Gravante (në gjykim me Shahun). Me pak fjalë, ky i fundit do të kishte qenë përgjegjës për mirëmbajtjen e drogës që 'Gas' dhe bashkëpunëtorët e tij shqiptarë shisnin gjatë viteve 2021 dhe 2022 në Capua dhe rrethinat e saj.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese