Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.6kmh
20 %
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Si ka ndryshuar jeta e vajzës në foton ikonë të luftës së Vietnamit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

56b967dd63e0ae4ec02e2d666b616d43

Në këtë foto ndodhet, Kim Phuc, sot në vitin 2015 dhe 43 vite më parë kur përpiqej t’i shpëtonte bombave gjatë luftës së Vietnamit.  52 vjeçarja ka treguar se gjatë adoleshencës ndihej e turpëruar nga foto që e rrethonte kudo që shkonte, megjithatë me kalimin e viteve nisi të ndryshoi mënyra se si Kim e shihte foton që shënoi luftën e Vietnamit. Sot një grua e martuar dhe me dy fëmijë, Kim Phuc drejton një fondacion që u vjen në ndihmë fëmijëve të prekur nga luftrat. Fotoja në të cilën, Kim 9 vjeç, vrapon duke qarë, është konsideruar si fotoja që ndryshoi historinë e luftës së Vietnamit.

Lexo lajmin: Si ka ndryshuar jeta e vajzës në foton ikonë të luftës së Vietnamit

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img