Si ka ndryshuar jeta e vajzës në foton ikonë të luftës së Vietnamit

Publikuar tek: foto-e-dites, më 23:53 26-06-2015 Si ka ndryshuar jeta e vajzës në foton ikonë të luftës së Vietnamit

Në këtë foto ndodhet, Kim Phuc, sot në vitin 2015 dhe 43 vite më parë kur përpiqej t’i shpëtonte bombave gjatë luftës së Vietnamit.  52 vjeçarja ka treguar se gjatë adoleshencës ndihej e turpëruar nga foto që e rrethonte kudo që shkonte, megjithatë me kalimin e viteve nisi të ndryshoi mënyra se si Kim e shihte foton që shënoi luftën e Vietnamit. Sot një grua e martuar dhe me dy fëmijë, Kim Phuc drejton një fondacion që u vjen në ndihmë fëmijëve të prekur nga luftrat. Fotoja në të cilën, Kim 9 vjeç, vrapon duke qarë, është konsideruar si fotoja që ndryshoi historinë e luftës së Vietnamit.

Lexo lajmin: Si ka ndryshuar jeta e vajzës në foton ikonë të luftës së Vietnamit

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01075005531311
array(1) { ["section"]=> string(73) "si-ka-ndryshuar-jeta-e-vajzes-ne-foton-ikone-te-luftes-se-vietnamit-14736" }