Tirana
few clouds
21 ° C
21 °
21 °
49 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Si i refuzoi Universiteti i Bernës aplikimin për doktoraturë Ajnshtajnit: Hipotezat e tua, më shumë artistike se fizike

spot_img

Lajme të ngjashëm

65f6cd076a60aca18ad6acefd2bd310f

Më 6 qershor 1907, Albert Ajnshtajni mori një letër nga Universiteti i Bernës në Zvicër, ku njoftohej se aplikimi i tij për doktoraturë ishte refuzuar.

Në letër, hipotezat e Ajnshtajnit për dritën dhe lidhjen fondamentale mes hapësirës dhe kohës, konsideroheshin më shumë artistike sesa fizike.  “Ne besojmë se konkluzionet e tua për natyrën e dritës dhe lidhjen fondamentale mes hapësirës dhe dritës janë disi radikale. Mbi të gjitha, për ne hipotezat e tua janë më shumë artistike sesa fizike”, thuhej në përgjigjen e universitetit. 

Ci4chGHUUAAthtX.jpg

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img