Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Si do të votojmë me 25 prill personat e prekur me Covid-19? Zbulohen variantet e propozuara nga KQZ

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

09059447fdb15bfab4e60db87dd467cd

Në një kohë pandemie ngrihet pikëpyetja se si do të votojnë personat e infektuar me koronavirus në zgjedhjet e 25 prillit.

Të infektuarit janë të karantinuar në shtëpitë e tyre dhe nuk mund të dalin në publik, pasi do të ishte fatale për qytetarët.

Sipas informacioneve për mediat, KQZ nuk ka asnjë kompetencë për të zgjidhur një situatë të tillë, por po shqyrtohen disa variante përfshirë edhe atë të aplikuar në Kosovë.

Sipas shifrave zyrtare, numri i personave të infektuar aktualisht është 30 mijë persona. Numër i cili mund të ulet, ose të rritet në 60 ditët në vijim.

Burime zyrtare nga KQZ shprehen se një nga variantet është që qytetarëve me të drejtë vote, të karantinuar në banesat e tyre, mund tu sigurohet votimi nga shtëpia, ku persona të veshur me veshjet e posaçme mund t´i çojnë kutitë e votimit në banesë.

Më shumë

spot_img
spot_img