Tirana
overcast clouds
17 ° C
17 °
17 °
82 %
1.5kmh
90 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
17 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Shumë kërkojnë largimin e Bashës, PD Sarandë: Rezultati tregon rritje, s’duhet të ketë përçarje brenda llojit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dega e Partisë Demokrartike Sarandë ka dhënë një deklaratë për mediet, ku ka analizuar rezultatin e zgjedhjeve parlamentare 2021. 

Në këtë deklaratë thuhet se në këto zgjedhje PD sipas tyre arriti një rezultat të mirë, ku në bashkinë e Sarandës kjo forcë politike shënoi një rritje prej 51% krahasuar me ato të vitit 2017.

Më tej PD Sarandë thotë se do të mbështesë kryetarin Lulzim Basha në të gjitha hapat e radhës, duke kërkuar që të mos ketë përçarje brenda Partisë Demokratike, teksa i referohet kërkesës për largimin e tij nga drejtimi i PD-së, pas humbjes së zgjedhjeve.

Deklaratë e plotë e Partisë Demokratike dega Sarandë:

Nga analiza paraprake e zgjedhjeve dhe rezultatit zgjedhor dega e PD Sarande evidenton se:

Gjatë fushatës elektorale administrata qendrore dhe lokale u vu ne funksion te kryerjes se sherbimeve qe blenin voten e qytetareve.

U shtuan legalizimet ne funksion te votes. Derisa arriten qe edhe diten e shtunen te heshtjes zgjedhore te punonin per te dhene legalizime ne kembim te votes. Ne e evidentuam edhe publikisht dhe ndaluam zyren e Hipotekes ate dite qe te vazhdonte abuzimin me pushtetin dhe shkeljen e rregullave.

Drejtoret e admistrates pasi bene intimidime dhe kercenime, erdhen edhe diten e votimit prane qendrave te votimit qe te siguroheshin per voten dhe te kontrollonin qytetaret. Biles ne, dega Sarande bllokuam procesin e votimit paradite derisa ata u larguan nga qendrat.

Gjate fushates u përdoren masivisht mjetet shtetërore në shërbim të partisë ne pushtet. Ministria Denaj perdori mjetet e shtetit ne fushatë.

Administrata qendrore dhe lokale beri punesime masive ne kundershtim me ligjin ne prag te zgjedhjeve.

Edhe ne procesin e numerimit ishin perfshire drejtorat e administrates si numerues dhe vezhgues deri ne momentin e fundit, duke braktisur pozicionin shteteror per te cilin paguhen me taksat e qytetareve.

Ne Bashkine Finiq ndodhi fenomeni qe u gjet kutia e hapur, e vulosur prap ku mungon 500 flete votimi te paperdorura qe nuk dihet ku jane perdorur ne qarkun e Vlores!

Rreth 12500 vota te opozites ne qarkun tone nuk arrijne dot te prodhojne mandat nga ndryshimet e njeanshme te kushtetutes dhe kodit zgjedhor nga Edi Rama.

Pavaresisht kesaj ekipi i fushates, kryesia e deges, drejtuesit e deges dhe deputetja e caktuar per degen Ina Zhupa kane arritur qe ne degen Sarande regjistrohet nje rekord historik votash per PD. Me nje rezultat te paperseritur me pare gjate nje gare parlamentare. Ku PD ka mar:

Bashkia Sarande 5060 vota me nje rritje mbi 51% nga 2017

Bashkia Finiq 1422 vota me nje rritje mbi 28% nga 2017

Bashkia Konispol 1354 vota me nje rritje mbi 17% nga 2017

Nisur nga sa me lart dhe nga rezultati i arritur kryesia e deges Sarande pas mbledhjes se analizes vendosi:

– Te mbeshtesim kryetarin Lulzim Basha ne te gjitha hapat qe do gjykohen per vazhdimin e aksionit per evidentimin e te gjitha shkeljeve dhe deformimeve te rezultatin zgjedhor nga skemat mafioze te Edi Rames.

– Te siguroj bashkimin e demokrateve te rrethit Sarande ne nje mision me kryetarin Basha dhe kryesine e PD per te mbrojtur demokracine dhe forcuar Partine Demokratike perballe te vetmit kundershtar Edi Rames.

– Te garantoj mos percarjen e partise per asnje arsye kur rezultati na tregon besimin e qytetareve dhe kur kundershtari jone perballe perfiton nga lufta artificiale e deshirave te disa aktoreve te caktuar per pushtet personal.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img