Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
40 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
18 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

“Shuma është MARRAMENDËSE”, Ngjela: Janë interceptuar paratë e korrupsionit në bankat jashtë! Dy ekspertë të huaj më thanë…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Avokati i njohur Spartak Ngjela thotë se agjencitë ndërkombëtare partnere me Shqipërinë kanë arritur të identifikojnë në bankat e huaja “shumën marramendëse” të parave të korrupsionit të lartë shqiptar në këto 30 vite post-komunizëm.

“Do të shihni çudira”, tha Ngjela në një intervistë për News24, duke nënkuptuar se zyrtarë e politikanë të lartë do të dalin para institucioneve të drejtësisë së re.

Pjesë nga deklarata e Ngjelës:

Pres të zbatohet Kushtetuta e re, po ta lexoni atë, çdo politikan duhet të kalojë në kontroll penal. Kalimi në kontroll vettingu me padi penale për personat që nuk kanë forcë për të justifikuar pasuritë e tyre. Si mendoni që s’kanë pasuri? Këta kanë ardhur me këpucë të Gjirokastrës dhe kanë pallate. Mbase ua ka lënë gjyshja. Shikojini. Do shikoni çudira. Këta pse janë të shqetësuar. Nëse nuk kanë pasuri të paligjshme s’kanë pse shqetësohen fare.

E shikoni varfërinë aktuale? Është rrjedhojë e korrupsionit galopant ndër vite.

E di si më thanë dy ekspertë të huaj. Po të mos ishte ky korrupsion galopant, nga viti 2013-2012 Shqipëria do të kishte nivelin e Zvicrës. E dini sa është shuma që është interceptuar në bankat ndërkombëtare nga partnerët që po na asistojnë. Është shumë marramendëse. Është zbuluar shuma tashmë duhet ndërhyrja për t’i sekuestruar.

Më shumë

spot_img