Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shuhet regjisori i madh Pirro Mani

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

I madhi Pirro Mani nuk jeton më. Aktori dhe regjisori i njohur ka ndërrur jetë dje në moshën 89-vjeçare. Mani ka mbyllur sytë përgjithmonë në SHBA, atje ku edhe jetonte prej vitesh.

Pirro Mani është një nga personalitetet më të shquar në historinë e teatrit shqiptar. Regjisor dhe pedagog i shkëlqyer, për 25 vjet punoi në Teatrin Kombëtar. Studioi në Institutin Shtetëror të Artit Teatror, GITIS, në Moskë. Në karrierën e tij artistike numëron mbi 80 shfaqje.

Ka fituar shumë çmime dhe është nderuar me titullin e lartë “Artist i popullit”. Prej disa vjetësh jetonte në Nju Jork, SHBA, së bashku me të shoqen, aktoren e mirënjohur Pavlina Mani dhe familjen.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img