Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Shuhet Petrit Ruka

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Petrit Ruka, poet dhe kineast i njohur, është ndarë nga jeta dje në moshën 67-vjeçare.

Lajmin e hidhur e kanë bërë me dije të afërmit e tij. Ruka, prej disa kohësh vuante nga një sëmundje në zemër, betejë të cilën nuk e ka fituar duke mbyllur sytë përgjithmonë dje.

Ai lindi në Tepelenë më 21.08.1954. Kreu studimet e larta për Gjuhë Letërsi Shqipe dhe studimet pasunuversitare pёr dramaturgji filmike, Akademia e Arteve të Bukura, Tiranё 1985 – 1986. Ka punuar si pedagog nё Shkollёn e Mesme tё Pёrgjthshme, Tepelenё, 1976 – 1984.

Petrit Ruka njihet si një nga poetët më të mirë në letërsinë shqiptare. Ai ka marrë titullin e lartë “Nderi i Kombit”. Me ikjen e Rukës, letërsia humbet një nga burimet e mëdha të saj, që vazhdonte të mbante gjallë poezinë shqiptare.

Më shumë

spot_img
spot_img