Hapësire reklamuese

Bota

Shuhet në moshën 98-vjeçare ish-presidenti italian Giorgio Napolitano

Shkruar nga Newsbomb
Shuhet në moshën 98-vjeçare ish-presidenti italian Giorgio

Ish-Presidenti italian Giorgio Napolitano është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare. Ai ndodhej prej kohësh i shtrua në një klinikë në Romë, për shkak të komplikacioneve shëndetësore.

Napolitano ishte presidenti i parë i Italisë i zgjedhur dy herë, në vitin 2006 dhe më pas në 2013 për dy vjet. Në Parlament që nga viti 1953, ai ka qenë një nga drejtuesit e fundit të mbijetuar të gardës së vjetër të Partisë Komuniste, së bashku me Achille Occhetto dhe Aldo Tortorella.

Gjatë gjithë karrierës së tij ka mbajtur poste të rëndësishme institucionale, nga kryesia e Dhomës së Deputetëve (1992-1994), deri te funksionet e ministrit të Brendshëm dhe të koordinimit të mbrojtjes civile (1996 - 1998) në ekzekutivin e parë të kryesuar nga Romano Prodi.

Në maj 2006 ai u zgjodh në Presidencën e Republikës, duke marrë detyrën nga Carlo Azeglio Ciampi. Madje u zgjodh përsëri në prill 2013. Sidoqoftë, Napolitano u largua përfundimisht nga politika në fillim të vitit 2015.

Gjendja e tij shëndetësore filloi të lëkundet në vitin 2018, kur u shtrua me urgjencë në spital dhe iu nënshtrua një operacioni në aortë. Në maj të vitit të shkuar ai iu nënshtrua një operacioni abdominal në spitalin Spallanzani në Romë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese