Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
5.7kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
8 °
Sht
8 °
Die
8 °
Hën
8 °
E enjte, 9 Dhjetor, 2021
spot_img

Shuhet në moshën 97 vjeçare Drita Guga, e mbijetuara e kampit nazist në Selanik

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

26ae29508801aa3addd789a62720b216

Është ndarë nga jeta në moshën 97 vjeçare e mbijetuara e kampit nazist të përqëndrimit në Selanik Drita Guga.

Lajmin e trishtë e jep profesori Vladimir Kodhelaj, ndërsa publikon dhe një intervistë që i ka marrë asaj 2 vite më parë.

“Shuhet ne moshen 97 vjeçare e mbijetuara e kampit gjerman te përqendrimit ne Selanik Drita Guga. Familja e saj nga fshati Pandalejmon i Konispolit mbeshteti fuqimisht LANCl. duke u rradhitur ne formacionet luftarake te Brigadës se XIX-sulmuse,te gjashte femijet, midis te cileve edhe Drita, motra e shkrimtarit te shquar Qamil Buxheli. Pas luftes vazhdoi nje shkolle per infermjere, profesion qe e vazhdoi deri sa doli ne pension ne qytetin e Delvines. Atje krijoi nje familje te mrekullueshme me Skender Gugen, ku linden tre femije, te nderuar dhe te respektuar.

Me 24 janar 2018 ne kuadrin e pergatitjeve per nje aktivitet qe une organiziva ne Bashkine e Sarandes me rastin e dites ndekombetare te Holokaustit, munda ti mare nje intervist mjaft interesante, ku ajo tregon per luften e 22 korrikut 1944 ne Delvine, kunder gjermaneve dhe per internimin e tyre ne kampin e perqendrimit ne Selanik, per tmeret qe ato perjetuan dhe momentet qe kaloi, qe nga lirimi e deri sa erdhi ne shqiperi”, shkruan profesori dhe publikon videon e mëposhtme.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img