Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1kmh
100 %
Die
10 °
Hën
12 °
Mar
13 °
Mër
14 °
Enj
8 °
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Shuhet mjeshtri i pikturës shqiptare Sali Shijaku

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sali Shijaku, një ndër mjeshtrat e pikturës shqiptare, është ndarë nga jeta më 24 shtator. Familja njofton se Sali Shijaku ka mbyllur sytë përgjithmonë mëngjesin e sotëm, në moshën 89 vjeçare.

Ai ka përfunduar studimet në liceun artistik Jordan Misja në vitin 1952 dhe më pas ndoqi studimet në  Institutin e Lartë të Arteve “Rjepin”, në Leningrad, sot Shën Petërburg, deri në vitin 1961.

Që nga diplomimi i tij e deri në ditët e sotme është një nga artistët që ka ekspozuar vazhdimisht, në ekspozita kombëtare si brenda vendit. Sali Shijaku ishte nga artistët më të njohur të arteve pamore në Shqipëri. Në atelienë e tij janë përgatitur dhjetëra breza artistësh të cilët kontribuojnë sot në skenën e artit shqiptar.

 

Më shumë
spot_img


spot_img