Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
53 %
2.1kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Shuhet ‘Artisti i Popullit’ Agim Krajka

spot_img

Lajme të ngjashëm

182f561c6dc31cc1f21ffa1b4f92985d

Agim Krajka, kompozitor i njohur dhe “Artisti i Popullit” nuk jeton më. Lajmi i trishtë është bërë i ditur mbrëmjen e djeshme, nga djali i tij Ulis Krajka. Ai ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare.

Agrim Krajka u lind në Kavajë, më 3 maj 1937, në një familje me origjinë dibrane. Babai i tij ishte i pasionuar pas muzikës, dhe si amator luante në disa instrumente muzikore, si violinë, mandolinë, fizarmonikë. Dashuria dhe pasioni për muzikën tek Agim Krajka lindën që në fëmijëri, të cilën ia ushqeu edhe vetë i ati.

Fizarmonika u bë shkak që vajti në Shtëpinë e Pionierit, ku filloi të merrej seriozisht me të. Në vitin 1963 Agim Krajka filloi studimet për teori e kompozicion.

Më shumë

spot_img