Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
1.5kmh
90 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Shtyu votimin në universitete pas padisë së studentëve, Shahini: Vendimi i ndërtuar mbi propozimet e tyre, deklaratat e PD-së absurde

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3cb510e01648aa798111f03629631614

Ministrja e Arsimit ka reaguar pas vendimit për shtyrjen e zgjedhjeve në universitete, duke qenë se nuk krijohej mundësia për gjithpërfshirje të studentëve.

Besa Shahini ka thënë se vendimi për shtyrjen e votimeve u mor pas propozimeve të vetë studentëve, i koordinuar me të gjitha institucionet e angazhuara në këtë proces, përfshirë edhe zyrën e Presidentit.

Përmes një shënimi në facebook, Shahini i konsideron absurd deklaratat e PD-së për beteja opozitare.

Deklarata e Shahinit

Pa patur mundësi të votojnë studentët, natyrisht që nuk mund të ketë zgjedhje të mirëfillta nëpër universitete. Përderisa nuk kishim siguri se data e mëparshme mundësonte gjithëpërfshirjen e studentëve, u detyruam ta shtyjmë atë. Vendim ky, i ndërtuar mbi propozimet e vetë studentëve dhe i koordinuar me të gjitha institucionet e angazhuara në këtë proces, përfshirë edhe zyrën e Presidentit.

Në këtë kontekst, deklaratat e PD-së për “beteja” opozitare janë absurde. Në vend të sajimit të kauzave të paqena, do ndihmonte shumë politikëbërjen arsimore sikur energjitë opozitare të kanalizoheshin në kauza reale që do të përmirësonin cilësinë dhe menaxhimin në arsim.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img