Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Shtyrja e takimit/ Ambasada: Shkak refuzimi i PD dhe situata politike. PD: Pjesëmarrja e Metës e papërshtatshme

spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së Ambasadës së SHBA-së në Tiranë në lidhje me shtyrjen e mbledhjses së grupit të miqësisë shqiptaro-amerikan.

PD shprehet së mbështet shtyrjen e mbledhjes së këtij grupi, pasi pjesëmarrja e Metës në atë takim është papërshtatshme për këtë forcë politike.

Në deklaratën e PD-së shprehen konsideratat për Ambasdën e SHBA-së dhe jepet mbështejta për forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve midis dy shteteve.

“Partia Demokratike mbështet shtyrjen e mbledhjes përuruese të grupit parlamentar të miqësisë Shqipëri-SHBA. Një mbledhje e tillë me praninë e Ilir Metës si kryetar Kuvendi ndërkohë nën hetim dhe akuzë si dhe me pjesëmarrjen e disa deputetëve të cilët do duhej të ishin objekt i dekriminalizimit është gjykuar e papërshtatshme për pjesëmarrjen e Partisë Demokratike. PD mbështet fuqimisht forcimin e bashkëpunimit midis parlamentarëve shqiptarë dhe partnerit tonë strategjik SHBA, dhe shpreh konsideratën më të lartë për ambasadën e SHBA në Tiranë”, shprehet PD.

Lexo edhe:

Tom Doshi dhe deputetët e inkriminuar sipas Wikileaks

Më shumë

spot_img