Tirana
scattered clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
3.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
21 °
Hën
23 °
E enjte, 29 Shtator, 2022

Shtyhet seanca në Kushtetuese, Dervishaj kërkon kohë për t’iu përgjigjur 70 pyetjeve drejtuar Metës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Është shtyrë sërish seanca për çështjen e shkarkimit të presidentit Ilir Meta, në Gjykatën Kushtetuese.

Shkak është bërë sasia e madhe, prej 70 pyetje që trupa i drejtoi përfaqësuesve të presidentit Meta. Bledar Dervishaj ka kërkuar më shumë kohë, ndërsa seanca e radhës u caktua për ditën e hënë në orën 10:00.

“Në Kushtetutën tonë, që në preambul përmendet parimi për një proces të rregullt ligjor. Dhe kur një proces i rregullt nuk u realizua, ne s’kemi çfarë të merremi me gjë tjetër.

Kuvendi inicioi një proces fiktiv me urdhër, nuk ishin nga ato që ta diktonin ngritjen, pasi nuk ka pasur lëndë. Ishte një material i depozituar i madh, bashkë me prova rreth 170 faqe. Presidenti ka kërkuar që ky shqyrtim kushtetues të përfundonte brenda legjislaturës së vjetër”, deklaroi përfaqësuesi i Metës, Dervishaj, në përfundim të seancës.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img