Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Shtyrja e hapjes së negociatave, Varhelyi: Puna do të vijojë, Konferenca e Parë Ndërqeveritare duhet të jetë çështje përparësie

Lajme të ngjashëm

Këshilli për Çështjet e Përgjithshme të BE nuk ra dakord për të caktuar datën e Konferencës së Parë Ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, kjo për shkak se Bullgaria vendosi veton.

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, në një postim në rrjetet sociale është shprehur se puna do të vijojë në Presidencën sllovene.

Ai thotë se të dy shtetet bënë një përparim të dukshëm në muajt e fundit, ndaj mbajtja e Konferencës së Parë Ndërqeveritare duhet të jetë çështje përparësie.

“Kur bëhet fjalë për Shqipërinë & Maqedonia e Veriut, shumë terren u mbulua gjatë muajve të kaluar, me përparimin e dukshëm të arritur. Ne jemi në shtrirjen e fundit dhe do të vazhdojmë të punojmë me Presidencën sllovene të BE për ta përmbyllur atë: ne duhet të hapim Konferencat e I-rë Ndërqeveritare me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut si një çështje përparësie”, shkruan Varhelyi.


Më shumë