Hapësire reklamuese

Politikë

Shtohen votat për Shqipërinë, Finlanda kërkesë të posaçme: Të ketë negociata pa kushte (DOKUMENTI)

Shkruar nga Newsbomb
Presidenca e Finlandës

Finlanda i kërkon Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të lejojë hapjen pa kushte të negociatave për integrim në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

‘’Euronews’’ siguroi në mënyrë ekskluzive projekt-propozimin e Finlandës për KÇP-në, e cila do të zhvillojë një seancë të posaçme në 15 tetor, 3 ditë pas vendimit të Këshillit të Europës për hapjen ose jo të negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE-në.

Finlanda i kërkon Komisionit Europian të japë pëlqimin për nisjen e bisedimeve për anëtarësim të Shqipërisë dhe fqinjit tonë për anëtarësim në BE.

Megjithatë, në këtë projekt-draft, nuk ka llogaritur as 9 kushtet e vendosura nga Gjermania, as skeptiçizmin e Francës dhe Holandës që Shqipëria meriton të hap negociatat për anëtarësim me BE-në.

Deri tani, është konfirmuar qëndrimi zyrtar i Gjermanisë, e cila miratoi me shumicë dërrmuese hapjen e bisedimeve të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për proçesin e integrimit në tregun e përbashkët europian.
1.PNG


2.PNG
3.PNG

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese