Shteti fqinj renditet i treti në botë për shkallën e infektimit me koronavirus, vendos orën policore

Publikuar tek: rajon, më 20:44 23-11-2020 Shteti fqinj renditet i treti në botë për shkallën e infektimit me koronavirus, vendos orën policore Foto ilustruese

Që nga pranvera që Mali i Zi ka qenë  një nga vendet me shkallën më të lartë të infeksioneve në rajon dhe më gjerë.

Sot është vendi i dytë në Evropë për raste të reja në raport me popullsinë e tij me një normë rekord prej 90 rastesh të reja në ditë për 100 mijë banorë.

Kështu Trupi Kombëtar i Koordinimit për Sëmundjet Infektive të Malit të Zi vendosi një ndalim të daljes nga ora 19:00 deri në 05:00 të mëngjesit.

Me këtë rast u vendos shkurtimi i orëve të punës së njësive hotelierike dhe të shërbimeve me dy orë dhe të zgjasë periudhën e ndalimit të largimit nga ndërtesat e banimit me aq shumë, njoftoi Qeveria e Malit të Zi.

Masat do të zbatohen nga e mërkura, 25 nëntor deri më 8 dhjetor, deri kur zgjatet aplikimi i masave të miratuara më 13 nëntor.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « U vra gabimisht nga policia greke para 10 vitesh, Gjykata i jep 410 mijë euro dëmshpërblim familjes së Nikolla Todit
»
Article Logic
Execution time: 0.012953996658325
array(1) { ["section"]=> string(110) "shteti-yne-fqinj-renditet-i-treti-ne-bote-per-shkallen-e-infektimit-me-koronavirus-vendos-oren-policore-228865" }