Tirana
broken clouds
9 ° C
9 °
9 °
87 %
2.1kmh
75 %
Hën
19 °
Mar
15 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
18 °
E hënë, 12 Prill, 2021
spot_img

Shteti i rëndësishëm europian ndalon përdorimin e AstraZeneca te personat nën 60 vjeç; pati 5 raste me mpiksje gjaku

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Holanda do të ndalojë administrimin e vaksinës së prodhuar nga Oksfordi dhe AstraZeneca tek personat që janë nën 60 vjeç si një “masë paraprake”. Lajmin e bëri të ditur qeveria e vendit me anë të një njoftimi për shtyp të bërë të premten.

Në njoftim, përmenden pesë raste të mpiksjes së gjakut midis grave të moshës midis 25 dhe 65 vjeç, të cilat ishin vaksinuar me AstraZeneca. Rastet u raportuan nga Lareb, vëzhguesi i barnave në vend. 

“Nuk mund të ketë asnjë dyshim në lidhje me sigurinë e vaksinave. Pyetja thelbësore është ende nëse kjo ka të bëjë me ankesa pas vaksinimit, apo për shkak të vaksinimit,” tha Hugo de Jonge, Ministri Holandez i Shëndetësisë, Mirëqenies dhe Sportit.

Ai shtoi se do të ishte një zgjidhje e zgjuar që të pezullohet, si një masë paraprake. Por, shtoi se kjo do të ndodhë vetëm për njerëzit nën moshën 60 vjeç. ”

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img