Shteti evropian merr vendimin dramatik për shoferët, shpejtësia maksimale 99 km/orë

Publikuar tek: bota, më 20:32 12-11-2019 Shteti evropian merr vendimin dramatik për shoferët, shpejtësia maksimale 99 km/orë Foto ilustruese

Hollanda ka ndërmarrë një plan masash dhe vendimesh për të reduktuar gazet helmuese dhe emëtimin e azotit në ajër.

Qeveria holandeze i ka shpallur luftë ndryshimeve klimaterike, duke marrë vendimin e kufizimit të shpejtësisë së automjeteve në rrugët e Hollandës deri në 62 kilometra në orë, duke ndikuar kështu në uljen e emëtimit të gazrave helmues në ajër.

Parlamenti holandez do të miratojë një paketë të gjerë masash, duke përfshirë uljen e kufirit të shpejtësisë në shumicën e rrugëve në Holandë në mënyrë që të zvogëlojnë emëtimin e azotit në ajër.

Gjykata më e lartë administrative në Hollandë ndër të tjera ka vendosur se rregullat e qeverisë holandeze për dhënien e lejeve për ndërtime dhe aktivitete bujqësore duhet të ndryshojnë, pasi ndërtimi voluminoz lëshon sasi të mëdha të gazrave helmues në ajër duke shkelur ligjin e Bashkimit Evropian.

Ulja e shpejtësisë së makinave në kategoritë A dhe B nuk do të bëjë shumë ndryshime në kohën e udhëtimit në Hollandë, por do të thotë një ulje e konsiderueshme e emëtimeve të azotit dhe gazrave në atmosferë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjermania arreston tre të dyshuar për mbështetje të IS-it
Takimi me Trump në SHBA, Erdoğan: Lufta kundër FETO-s në krye të agjendës »
Article Logic
Execution time: 0.012476205825806
array(1) { ["section"]=> string(89) "shteti-evropian-merr-vendimin-dramatik-per-shoferet-shpejtesia-maksimale-99-km-ore-185663" }