Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
0.5kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
27 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shteti europian mbyll kufinjtë deri me 1 mars, lejohen vetëm për çështje pune ose shëndetësore

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

31d579f30ee8dd4cd7a63bbfee1ee3cc

Numri i lartë i të prekurve me Covid-19 dhe mutacionit britanik të koronavirusit e ka detyruar Belgjikën që të marrë masa ekstreme.  

Kryeministri, Alexander De Cro ka njoftuar se kufinjtë e shtetit do të mbyllen deri më 1 mars, për të gjithë ata qytetetarë që do udhëtojnë për arsyeje jo parësore.

“Ne do të ndërtojmë një mur rreth Belgjikës, mund të shkojmë në vende të tjera, por vetëm për arsye thelbësore. Situata është stabilizuar në javët e fundit”, rreth 2,000 raste në ditë, por “rreziku nuk është zhdukur,” tha De Cro.

De Croe tha se shqetësimi ishte shkaktuar kryesisht nga variacionet “shumë më ngjitëse” të koronavirusit që qarkullon në Evropë dhe për këtë është e nevojshme “të ndërtohen fortifikime, linja mbrojtëse”.

Nga e hëna, udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar, Afrika e Jugut dhe Amerika e Jugut (tre zona ku janë shfaqur variante të ndryshme të SARS-CoV-2) do të hyjnë në një karantinë 10-ditore pas mbërritjes në Belgjikë. Ata gjithashtu do të kërkohet të bëjnë një test në ditën e parë dhe të shtatë.

Për të gjithë të tjerët, nga njerëzit që udhëtojnë për biznes do të kërkohet të kenë dy teste negative: njëra do të bëhet në vendin nga i cili po largohen dhe tjetra kur të arrijnë në Belgjikë.

Nga e mërkura deri më 1 mars, belgët nuk do të jenë në gjendje të largohen nga kufijtë e vendit të tyre përveç për arsye shumë serioze (mjekësore ose profesionale). Udhëtimi për pushime është i ndaluar dhe kontrollet kufitare do të kryhen. Shkelësit do të gjobiten, paralajmëroi ish-Kryeministri Elio Di Rupo, presidenti aktual i Ëallonia.

Masat nuk do të zbatohen për ata që punojnë në Belgjikë por jetojnë në vendet fqinje dhe anasjelltas.

Belgjika, një vend me 11.5 milionë banorë, ka regjistruar më shumë se 20,000 të vdekur nga Covid-19.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img