Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

‘Shtetet të nisin dialogun’, raportuesja për Kosovën i bën thirrje Serbisë: Duhet ta njihni

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8033d038ccfc9b24e113a32ab358d0a3 scaled

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka deklaruar se Prishtina dhe Beogradi duhet t’i kthehen dialogut, ndërsa Serbia duhet të njohë pavarësinë e Kosovës.

“Nëse Kosova nuk dëshiron të humbë perspektivën e saj evropiane, atëherë dialogu me Serbinë duhet të jetë në prioritetet e Albin Kurtit dhe qeverisë së re”, tha ajo për Deutsche Welle.

Eurodeputetja ka dërguar mesazh edhe tek presidenti serb Vuçiç, se njohja e Kosovës është kusht për progres në rrugën evropiane.

“Njohja e Kosovës është një kusht për progres të mëtejeshëm në negociatat mes Serbisë dhe BE-së. Kjo ka qenë e qartë për Beogradin. Shpresojmë që kjo do të ketë efekt në Beograd. Ka disa sinjale në këtë drejtim”, ka thënë Von Cramon.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img